DArdi forum
 
ForumForum  mhtmht  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  GalleryGallery  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Syzet e menēura bėhen realitet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dardi
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 69
Age : 27
Location : Mitrovica
Job/hobbies : Student
Humor : dardi
Registration date : 05/01/2008

MesazhTitulli: Syzet e menēura bėhen realitet   Sat Apr 19, 2008 9:14 amUniversiteti i Tokios ka paraqitur syzet “e menēura” tė cilat gjejnė, identifikojnė dhe informojnė pėr ēdo gjė para nesh.
Sistemi i cili pėrbėhet nga syzet, kompjuteri miniatural dhe sensori optik nga ekipi i shkencėtarėve japonezė e quan 'Smart Goggles' qė nė pėrkthimin tekstual do tė thotė syze tė menēura.

Komponentėt harduerik tė sistemit ekzistojnė nė treg pėr njė kohė tani dhe nuk janė aq mbresėlėnėse sikur qė ėshtė softueri i cili qarkullon nė kompjuterin miniatural i cili bartet nė kokė. Softueri kėrkon qė shfrytėzuesi “ta mėsoj” me tė gjitha pėr mjedisin e tij qė mė vonė tė mund t’ia kthej atė dijeni. Pėr shembull, me tregimin e gjėrave dhe emėrimin e tyre sistemi Smart Goggles do tė njoh secilėn nga ato gjėra herėn tjetėr kur tė gjendet para sensorit optik. Ēelėsat, kuleta dhe imtėsirat tjera tė cilat i humbim nė banesat tona nuk mund t’u humbin syzeve tė menēura.

Pos pėrcjelljes sė gjėrave (objekteve), ky sistem “mban mend” edhe fytyrat e personave tė cilėve mund tu pėrcaktohet emri dhe mbiemri si dhe tė dhėnat tjera, derisa me takimin tjetėr sistemi do tė projektojė tė dhėnat nė syzė. Shkencėtarėt e shohin pėrdorimin e kėtij sistemi pėr edukim kur kompjuteri tė jetė me informata tė plotėsuara, si dhe ndihmė pėr personat e moshuar dhe personat me ērregullime tė kujtesės. Me rritjen e bazės sė informatave do tė rritet edhe fuqia e Smart Goggles, e mė kėtė edhe rritja e zbatimit tė tyre.


Burimi Lajmit Nga
www.u-tokyo.ac.jp

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mht-crew.albanianforum.net
 
Syzet e menēura bėhen realitet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
--->Mitrovica Hackers Team :: ..::Mht-CreW.Tk Forumi::.. :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: